# DeWALT® DW756 Heavy Duty Bench Grinder, 6 in dia x 3/4 in W Wheel, 1/2 in, 3450 RPM, 5/8 hp

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** TEL30286
**MPN:** DW756
**Price:** $121.49 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dw756

## Features

- Powerful 5/8 hp induction motor for heavy duty grinding operations
- Industrial cast iron base and motor housing provide durability and prolong life
- Motor runs at 3450 RPM for high speed material removal
- Precision machined aluminum tool rests allow the user to accurately position work
- Rear exhaust ports in wheel guards for smoother operation
- 12-1/2 in distance between wheels
- Aluminum oxide wheel material
- 4 A AC current
- Longer and larger grinding application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 028875007566 |
| Type | Heavy Duty |
| Speed | 3450 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | 36 Grit Wheel, 60 Grit Wheel, Eye Shields, Spark Deflectors, Tool Rests and Adjustment Wrench |
| Height (in) | 10.5 |
| Length (in) | 15 |
| Wheel Width | 3/4 in |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Wheel Diameter | 6 in |
| Arbor/Shank Size | 1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DW756 |

## Description

DeWALT® Bench Grinder, Heavy Duty, Kit, 6 in Wheel dia, 1/2 in, 3450 RPM, 3/4 in Wheel Width, 5/8 hp, 120 VAC, 4 A, 12-1/2 in Wheels Center-Center, 15 in L x 10-1/2 in H.

Features

- Powerful 5/8 hp induction motor for heavy duty grinding operations

- Industrial cast iron base and motor housing provide durability and prolong life

- Motor runs at 3450 RPM for high speed material removal

- Precision machined aluminum tool rests allow the user to accurately position work

- Rear exhaust ports in wheel guards for smoother operation

- 12-1/2 in distance between wheels

- Aluminum oxide wheel material

- 4 A AC current

- Longer and larger grinding application
