# DeWALT® DW735 Heavy Duty Power Planer, 13 in W Cutting, 1/8 in Depth of Cut, 20000/10000 RPM Speed, 2 hp, 120 VAC

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DW735-10254
**MPN:** DW735
**Price:** $769 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dw735

## Features

- Powerful 15 A, 20000 RPM motor handles larger cuts in wider materials with ease
- 3-knife cutter head with 10000 RPM cutter head speed delivers 30% longer knife life and makes knife change faster and easier
- 2-speed gear box allows users to change feed speed to optimizing cuts per in at 96 or 179 CPI
- Fan assisted chip ejection vacuums chips off of the cutter head and exhausts them out of the machine
- 19-3/4 in cast aluminum base is 2X™ more rigid than a standard 10 in base and folding tables
- Automatic carriage lock reduces the movement that causes snipe without the need for manual engagement by the user
- Material removal gauge and extra large thickness scale deliver accurate cuts with every pass
- Extra large turret depth stop allows user to return to most frequently used thicknesses with easy

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 028877349046 |
| Type | Heavy Duty |
| Speed | 20000/10000 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | Dust Hose Adapter, Thickness Planer Crank Handle and Blade Change T-Wrench |
| Material | Cast Aluminum |
| Warranty | 3 year limited |
| Width (in) | 19.5 |
| Height (in) | 22.5 |
| Length (in) | 13.5 |
| Switch Type | Lock-On/Speed Gear Box |
| Depth of Cut | 1/8 in |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Cutting Width | 13 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DW735 |

## Description

DeWALT® Power Planer, Heavy Duty, Tool, 13 in Cutting Width, 1/8 in Depth of Cut, 30,000 CPM Cuts per Minute, 14/26 fpm Feed Rate, 3 Cutting Knives, 20,000/10,000 RPM Speed, 2 Speed, 2 hp, 120 VAC, 15 A, Cast Aluminum, Lock-on/Speed Gear Box Switch, 13-1/2 in H x 19-1/2 in W x 22-1/2 in D Dimensions.

Features

- Powerful 15 A, 20000 RPM motor handles larger cuts in wider materials with ease

- 3-knife cutter head with 10000 RPM cutter head speed delivers 30% longer knife life and makes knife change faster and easier

- 2-speed gear box allows users to change feed speed to optimizing cuts per in at 96 or 179 CPI

- Fan assisted chip ejection vacuums chips off of the cutter head and exhausts them out of the machine

- 19-3/4 in cast aluminum base is 2X™ more rigid than a standard 10 in base and folding tables

- Automatic carriage lock reduces the movement that causes snipe without the need for manual engagement by the user

- Material removal gauge and extra large thickness scale deliver accurate cuts with every pass

- Extra large turret depth stop allows user to return to most frequently used thicknesses with easy
