# DeWALT® DW734 Heavy Duty Portable Planner with 3-Knife Cutter Head, 12-1/2 in W Cutting, 1/8 in Depth of Cut, 10000 RPM Speed

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DW734-10254
**MPN:** DW734
**Price:** $599 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dw734

## Features

- Powerful 15 A, 20000 RPM motor handles larger, deeper cuts in hardwoods
- Three knife cutter head with 10000 RPM cutter head speed provides 96 cuts per in, one of the finest finishes of any portable planer
- Disposable, reversible knives deliver 30% more knife life and make knife change fast and easy
- Four-column carriage lock drastically reduces the movement that causes snipe
- Extra long indeed and out feed tables provide 33-1/2 in of material support
- Material removal gauge and extra large thickness scale deliver accurate cuts with every pass
- Turret depth stop allows user to return to their most frequently used depths with easy

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 028875207348 |
| Type | Heavy Duty |
| Speed | 10000 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | Dust Hood |
| Material | Steel |
| Width (in) | 21.5 |
| Height (in) | 33.5 |
| Length (in) | 18.5 |
| Depth of Cut | 1/8 in |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Cutting Width | 12-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DW734 |

## Description

DeWALT® Portable Planner, Heavy Duty, 12-1/2 in Cutting Width, 1/8 in Depth of Cut, 30,000 CPM Cuts per Minute, 26 fpm Feed Rate, 3 Cutting Knives, 10,000 RPM Speed, 1 Speed, 1 hp, 120 VAC, 15 A, Steel, 18-1/2 in H x 21-1/2 in W x 33-1/2 in D Dimensions.

Features

- Powerful 15 A, 20000 RPM motor handles larger, deeper cuts in hardwoods

- Three knife cutter head with 10000 RPM cutter head speed provides 96 cuts per in, one of the finest finishes of any portable planer

- Disposable, reversible knives deliver 30% more knife life and make knife change fast and easy

- Four-column carriage lock drastically reduces the movement that causes snipe

- Extra long indeed and out feed tables provide 33-1/2 in of material support

- Material removal gauge and extra large thickness scale deliver accurate cuts with every pass

- Turret depth stop allows user to return to their most frequently used depths with easy
