# DeWALT® XP™ DW4740S Sandwich Segmented Rim diamond Saw Blade, 4-1/2 in dia Blade, 1-1/4 in D Cutting, 5/8 in Arbor/Shank, Dry Cutting

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DW4740S-10254
**MPN:** DW4740S
**Price:** $38.84 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dw4740s

## Features

- Extended performance diamond MATRIX™ for long life and enhanced material cutting
- Large diamond segments with cobalt is ideal for use across various product applications
- Sandwich tuck pointing and rough cutting application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911266024 |
| Type | Sandwich Segmented Rim |
| Brands | DEWALT |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 1-1/4 in |
| Blade Diameter | 4-1/2 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DW4740S |

## Description

DeWALT® XP™ Diamond Saw Blade, Sandwich Segmented Rim, 4-1/2 in Blade dia, 5/8 in, 1-1/4 in Cutting Depth, Dry, 8 mm Segment Height, 1/4 in kerf, 13300 rpm Maximum, Applicable Materials: Brick, Concrete, Masonry and Stone

Features

- Extended performance diamond MATRIX™ for long life and enhanced material cutting

- Large diamond segments with cobalt is ideal for use across various product applications

- Sandwich tuck pointing and rough cutting application
