# DeWALT® DW4711T HP™ Turbo Segmented Rim diamond Saw Blade, 4 in dia Blade, 1 in D Cutting, 7/8 in Arbor/Shank, Fast Cutting

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DW4711T-10254
**MPN:** DW4711T
**Price:** $31.96 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dw4711t

## Features

- Packed with an extended performance diamonds and even diamond segments provide a blade that is 35% faster than a segmented blade
- XP™ turbo segmented blades increase material removal for fast and easy cuts that minimizes chipping
- Delivers expedited cuts with less power requirements and a constant depth of cut without multiple blade changes
- Even segment diamond and bond distribution for faster cutting
- Premium diamonds and high bond matrix for longer life
- Fast rough cutting and masonry cutting application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911526227 |
| Type | Turbo Segmented Rim |
| Brands | DEWALT |
| Series | HP™ |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 1 in |
| Blade Diameter | 4 in |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm |
| Manufacturer Part Number | DW4711T |

## Description

DeWALT® Diamond Saw Blade, Turbo Segmented Rim, Series: HP™, 4 in Blade dia, 7/8 in, 1 in Cutting Depth, Fast Cutting, 10 mm Segment Height, 15200 rpm Maximum, Applicable Materials: Concrete, Brick, Block, Stone and Tile

Features

- Packed with an extended performance diamonds and even diamond segments provide a blade that is 35% faster than a segmented blade

- XP™ turbo segmented blades increase material removal for fast and easy cuts that minimizes chipping

- Delivers expedited cuts with less power requirements and a constant depth of cut without multiple blade changes

- Even segment diamond and bond distribution for faster cutting

- Premium diamonds and high bond matrix for longer life

- Fast rough cutting and masonry cutting application
