# DeWALT® DCW210P1 20V MAX Random Orbit Cordless Sander Kit, 5 in dia Wheel, 20 VAC, 8000 to 12000 OPM, Li-Ion Battery, Black/Yellow

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCW210P1-10254
**MPN:** DCW210P1
**Price:** $272.83 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcw210p1

## Features

- Brushless motor provides runtime and efficiency to get the job done
- Low profile height allows user to get close to work surface for precise sanding
- Dust sealed switch to protect against dust ingestion for long switch life
- 1-handed locking dust bag
- To attach dust port to other vacuum systems with 1-1/4 in hoses, use DWV9000 universal quick connector
- Replaceable 8-hole hook and loop sanding pad (DWE64233) for quick, easy paper changing
- Texturized rubber overmold grip for comfortable sanding

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911557825 |
| Type | Random Orbit |
| Color | Black/Yellow |
| Brands | DEWALT |
| Series | 20V MAX* XR® |
| Voltage | 20V AC |
| Includes | 20V MAX* XR® 5 in Random Orbital Sander, DCB112 12V MAX*/20V MAX* Lithium Ion Battery Charger, DCB205 20V MAX* 5.0 Ah Compact XR Li-Ion Battery Pack, Carrying Bag and Dust Bag |
| Height (in) | 5.1 |
| Length (in) | 7.1 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Wheel Diameter | 5 in |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DCW210P1 |

## Description

Our 20V MAX* XR Brushless 5 in cordless random orbital sander comes with a 5.0 Ah battery and provides the power and runtime needed to get the job done. A variable speed dial provides ultimate speed control from 8000 to 12000 OPM for a variety of projects. One handed locking dust bag attaches securely to the sander to aid in dust collection or the user can attach the sander directly to the DWV010 or DWV012 dust collectors. Rubber over mold grip provides comfortable sanding. Replacement 8-hole hook and loop sanding pad for quick, easy paper changing.

Features

- Brushless motor provides runtime and efficiency to get the job done

- Low profile height allows user to get close to work surface for precise sanding

- Dust sealed switch to protect against dust ingestion for long switch life

- 1-handed locking dust bag

- To attach dust port to other vacuum systems with 1-1/4 in hoses, use DWV9000 universal quick connector

- Replaceable 8-hole hook and loop sanding pad (DWE64233) for quick, easy paper changing

- Texturized rubber overmold grip for comfortable sanding
