# DeWALT® DCS570P1 XR® Brushless Motor Rear Pivot Cordless Circular Saw Kit, 7-1/4 in dia Blade, 5/8 in Arbor/Shank, 20 VDC

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** TEL10340
**MPN:** DCS570P1
**Price:** $387.59 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcs570p1

## Features

- Power brushless motor provides 5200 RPM and maintains speed under load
- Run time - 330 cross cuts in a 2 x 4 in (pine)
- It provides the power and depth of cut delivered by corded circular saws with the portability and convenience of cordless
- Ease of use - bevel capacity up to 57°
- Rear pivot
- Battery included
- For wood cutting application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911487559 |
| Type | Brushless Motor Rear Pivot |
| Speed | 5200 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Series | XR® |
| Voltage | 20V DC |
| Includes | DCS570 7-1/4 in Circular Saw, 7-1/4 in Blade, Blade Changing Wrench, 20 V Li-Ion Battery, 12 to 20 V MAX* Li-Ion Battery Charger, Rafter Hook |
| Handle Type | Top Handle |
| Height (in) | 10 |
| Length (in) | 15 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Cutting Depth | 2 in at 45°, 2-9/16 in at 90° |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANCE SpecifiedNOM CertifiedUL Listed |
| Manufacturer Part Number | DCS570P1 |

## Description

DeWALT® Cordless Circular Saw Kit, Brushless Motor Rear Pivot, Kit Bare Tool/Kit, series: XR®, 7-1/4 in dia Blade, Blade Side Right, 5/8 in Arbor/Shank, 5200 RPM Speed, 2 in at 45°, 2-9/16 in at 90°Cutting Depth, 45/90°Cutting Angle, Bevel Capacity: 57°, Aluminum Shoe, 20 VDC, Lithium-Ion Battery, 5 Ah Battery, Battery Included: Yes, Top Handle, 15 in L x 10 in H Dimensions.

Features

- Power brushless motor provides 5200 RPM and maintains speed under load

- Run time - 330 cross cuts in a 2 x 4 in (pine)

- It provides the power and depth of cut delivered by corded circular saws with the portability and convenience of cordless

- Ease of use - bevel capacity up to 57°

- Rear pivot

- Battery included

- For wood cutting application
