# DeWALT® DCS494M2 20V MAX* Matrix™ Cordless Swivel Head Shear Kit, 14 ga Mild Steel, 16 ga SS Cutting

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** TEL10600
**MPN:** DCS494M2
**Price:** $536.29 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcs494m2

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911462846 |
| Brands | DEWALT |
| Series | 20V MAX* |
| Voltage | 20V |
| Includes | (2) Batteries, Shear, Charger, Hex Wrench and Contractor Bag |
| Warranty | 3 year limited |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Length (in) | 15.5 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Cutting Radius | 5 in |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA Certified |
| Manufacturer Part Number | DCS494M2 |

## Description

Black oxide surface and are specially ground for at better gripSizes are permanently stamped on the body for easy and quick identificationQuick plugCarton boxBattery includedWaste curl: 7/32 inSwivel angle: 360°Strokes per minutes: 0 to 2,450 spm
