# DeWALT® DCS491M2 20V MAX* Matrix™ Double Cut Cordless Swivel Head Shear Kit, 20 ga SS Cutting

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** TEL10610
**MPN:** DCS491M2
**Price:** $450.31 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcs491m2

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911463010 |
| Type | Double Cut |
| Brands | DEWALT |
| Series | 20V MAX* |
| Voltage | 20V |
| Includes | DCS491 Shear, (2) DCB204 20V MAX* XR™ 4 Ah Li-Ion Batteries, Charger, Hex Wrench and Contractor Bag |
| Warranty | 3 year limited |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Length (in) | 15.5 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Cutting Radius | 4-1/2 in |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA Certified |
| Manufacturer Part Number | DCS491M2 |

## Description

Black oxide surface and are specially ground for at better gripSizes are permanently stamped on the body for easy and quick identificationQuick plugCarton box18 ga mild steel, 20 ga stainless steel maximum cutting capacityBattery includedWaste curl: 7/32 inSwivel angle: 360°Strokes per minutes: 0 to 2,450 spm
