# DeWALT® DCS491B 20V MAX* Cordless Swivel Head Shear, 18 ga Mild Steel, 20 ga Stainless Steel Cutting, 0 to 2300 spm, Tool Only

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCS491B-10254
**MPN:** DCS491B
**Price:** $253.11 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcs491b

## Features

- Brushless motor and engine design provides enough power-to drive 3-1/2 in nails
- Sequential operating mode allows for precision placement and the bump operating mode provides the user with production speed
- Dual speed optimizes motor speed for different nail lengths
- Easy access to the nosepiece for the removal of jammed nails
- Trigger lock-off allows trigger to be disabled when tool is not in use
- Top cap is impact-resistant and easy to remove for troubleshooting
- Accepts 30 to 34° paper tape nails, clipped head or offset full round head
- Stall release lever quickly resets the drive blade
- 0.113 to 0.131 ga dia nail
- Angled magazine
- Bump/sequential nailer operating mode
- Battery sold separately

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911428712 |
| Brands | DEWALT |
| Series | 20V MAX* |
| Voltage | 20V DC |
| Includes | Tool Only |
| Warranty | 3 year limited, Service: 1 year |
| Width (in) | 3.06 |
| Height (in) | 6.5 |
| Length (in) | 15 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Cutting Radius | 5-1/2 in |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA Certified |
| Manufacturer Part Number | DCS491B |

## Description

DeWALT® Cordless Swivel Head Shear, Series: 20V MAX*, Cutting Capacity: 18 ga Mild Steel, 20 ga Stainless Steel, 5-1/2 in Cutting Radius, 0 to 2300 spm Strokes per Minute, 360° Swivel, 7/32 in Waste Curl, 20V DC, Lithium-Ion Battery, 4 Ah Battery, Battery Included: No, Plastic Housing Material, 15 in Overall Length.

Features

- Brushless motor and engine design provides enough power-to drive 3-1/2 in nails

- Sequential operating mode allows for precision placement and the bump operating mode provides the user with production speed

- Dual speed optimizes motor speed for different nail lengths

- Easy access to the nosepiece for the removal of jammed nails

- Trigger lock-off allows trigger to be disabled when tool is not in use

- Top cap is impact-resistant and easy to remove for troubleshooting

- Accepts 30 to 34° paper tape nails, clipped head or offset full round head

- Stall release lever quickly resets the drive blade

- 0.113 to 0.131 ga dia nail

- Angled magazine

- Bump/sequential nailer operating mode

- Battery sold separately
