# DeWALT® DCS391B Cordless Circular Saw, 6-1/2 in dia Blade, 5/8 in Arbor/Shank, 20 VDC, 1-5/8 in at 45°, 2-1/4 in at 90° D Cutting

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** TEL45365
**MPN:** DCS391B
**Price:** $159 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcs391b

## Features

- 5150 RPM motor delivers power and speed to make the most demanding cuts with ease
- High strength and lightweight magnesium shoe provides jobsite durability for long-term cut accuracy
- Optimized rubber overmolded comfort grip delivers optimal balance and control
- 0 to 50° bevel capacity allows for aggressive bevel cuts for a multitude of applications
- 6-1/2 in carbide-tipped blade for cutting 2X material at 90° and 45° and more cuts per charge
- Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 20 V and nominal voltage is 18 V
- Battery sold separately

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911262354 |
| Speed | 5150 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 20V DC |
| Includes | (1) 6-1/2 in Circular Saw and (1) 6-1/2 in Carbide-Tipped Blade |
| Handle Type | D-Ring |
| Length (in) | 12.5 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Cutting Depth | 1-5/8 in at 45°, 2-1/4 in at 90° |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Battery Capacity | 3 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA Certified |
| Manufacturer Part Number | DCS391B |

## Description

DeWALT® Cordless Circular Saw, Bare Tool/Kit: Kit, 6-1/2 in dia Blade, Blade Side Left, 5/8 in Arbor/Shank, 5150 RPM, 1-5/8 in at 45°, 2-1/4 in at 90°Cutting Depth, 45/90°Cutting Angle, Bevel Capacity: 0 to 50°, Magnesium Shoe, Carbide Cutting Edge, 20 VDC, Lithium-Ion Battery, 3 Ah Battery, Battery Included: No, Metal/Plastic Housing, D-Ring Handle, 12-1/2 in L.

Features

- 5150 RPM motor delivers power and speed to make the most demanding cuts with ease

- High strength and lightweight magnesium shoe provides jobsite durability for long-term cut accuracy

- Optimized rubber overmolded comfort grip delivers optimal balance and control

- 0 to 50° bevel capacity allows for aggressive bevel cuts for a multitude of applications

- 6-1/2 in carbide-tipped blade for cutting 2X material at 90° and 45° and more cuts per charge

- Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 20 V and nominal voltage is 18 V

- Battery sold separately
