# DeWALT® DCS373B Cordless Circular Saw, 5-1/2 in Blade, 3/4 in Arbor/Shank, 20 VDC, 1-11/16 in D Cutting, Li-Ion Battery

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCS373B-10254
**MPN:** DCS373B
**Price:** $234.76 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcs373b

## Features

- Powerful 460 MWO, 3700 rpm motor delivers power and speed to make the most demanding cuts with ease
- Bright led light with 20 s delay after trigger release provides enhanced visibility of material and cut line
- High strength steel shoe offers durability and resistance against chip build-up
- 5-1/2 in 30T carbide tipped metal cutting blade quickly and cleanly cuts at variety of metallic construction materials
- Sight-Line™ window provides for at clear view of the material
- Optimized rubber overmolded comfort grip delivers optimal balance and control
- 6.8 lb tool weight
- Helical gear
- Battery sold separately
- Metal cutting application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911264921 |
| Type | Cordless |
| Speed | 3700 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 20V DC |
| Includes | 5-1/2 in Carbide Tipped Metal Cutting Blade |
| Warranty | 3 year limited |
| Width (in) | 15.5 |
| Handle Type | D-Ring/Optimized/Comfort Grip |
| Height (in) | 10.5 |
| Length (in) | 13 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Cutting Depth | 1-11/16 in |
| Arbor/Shank Size | 3/4 in |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | UL Listed |
| Manufacturer Part Number | DCS373B |

## Description

DeWALT® Circular Saw, Cordless, Bare Tool, 5-1/2 in Blade, Blade Side Left, 3/4 in Arbor/Shank, 3700 rpm Speed, 1-11/16 in Cutting Depth, 90°Cutting Angle, Steel Shoe, Carbide Blade, Carbide Cutting Edge, 20 VDC, Lithium-Ion Battery, 4 Ah Battery, Battery Included: No, Metal/Plastic Housing Material, Optimized Overmolded Rubber Comfort Grip/D-Ring Handle, Variable Speed/Spindle Lock Control, 13 in L Dimensions.

Features

- Powerful 460 MWO, 3700 rpm motor delivers power and speed to make the most demanding cuts with ease

- Bright led light with 20 s delay after trigger release provides enhanced visibility of material and cut line

- High strength steel shoe offers durability and resistance against chip build-up

- 5-1/2 in 30T carbide tipped metal cutting blade quickly and cleanly cuts at variety of metallic construction materials

- Sight-Line™ window provides for at clear view of the material

- Optimized rubber overmolded comfort grip delivers optimal balance and control

- 6.8 lb tool weight

- Helical gear

- Battery sold separately

- Metal cutting application
