# DeWALT® DCM849B Cordless Rotary Polisher, 7 in dia Pad, 5/8-11 Arbor/Shank, 20 VDC, 20V MAX* XR® Lithium-Ion Battery

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCM849B-10254
**MPN:** DCM849B
**Price:** $329 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcm849b

## Features

- Brushless motor for efficient performance and runtime
- No load speed of 800 to 2200 rpm for all types of applications
- Rubber gear case overmold reduces surface imperfections and improves gripping surface
- 7 in backing plate recommended for most applications
- Variable speed on the trigger and dial helps to better control the tool during every step of the application
- Can be held via the front grip or side handle
- *Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 20 V and nominal voltage is 18 V

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911621762 |
| Type | Cordless Rotary |
| Speed | 800 to 2200 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 20V DC |
| Includes | DCM849 Rotary Polisher, 7 in Backing Plate, Side Handle and Bail Handle |
| Warranty | 3 year limited |
| Width (in) | 7.28 |
| Handle Type | In-Line |
| Height (in) | 5.98 |
| Length (in) | 17.09 |
| Battery Type | 20V Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Pad Diameter | 7 in |
| Product Type | Bare Tool |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DCM849B |

## Description

This 7 in rotary polisher features a Brushless motor for efficient performance and runtime. No load speed of 800 to 2200 RPM with the variable speed trigger and dial allow for use on cars, headlights, windshields, fiber glass, gelcoat and for glass polishing applications. The included 7 in backing plate is recommended for most applications.

Features

- Brushless motor for efficient performance and runtime

- No load speed of 800 to 2200 rpm for all types of applications

- Rubber gear case overmold reduces surface imperfections and improves gripping surface

- 7 in backing plate recommended for most applications

- Variable speed on the trigger and dial helps to better control the tool during every step of the application

- Can be held via the front grip or side handle

- Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 20 V and nominal voltage is 18 V
