# DeWALT® 60V Max* FlexVolt™ DCH481X2 Cordless Combination Hammer Drill, 1 in SDS Max® Chuck, 60 V, 540 RPM No-Load, Li-Ion Battery

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCH481X2-10254
**MPN:** DCH481X2
**Price:** $959 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dch481x2

## Features

- DeWALT® built brushless motor for all day runtime and durability
- Shocks - active vibration Control® reduces vibration felt by the user at the handles, a perform and protect feature
- Impact energy provides corded power without the cord
- E-Clutch™ for maximum control in bind-up situations - a perform and protect feature
- Combination hammer is a lightweight high performance hammer that is powered by a DeWALT® brushless motor and durable German engineered mechanism
- Ideally suited for all day use, even in the hardest concrete
- Battery included
- For horizontal serial drilling for #4 to #8 rebar, dry coring and chipping in any mid to upper wall and ceiling application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911477406 |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 60V |
| Includes | (2) 20V/60V MAX* FLEXVOLT™ DCB118 9 Ah Batteries and Side Handle |
| Chuck Size | 1 in |
| Handle Type | D-Ring |
| Length (in) | 19.75 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Battery Capacity | 9 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | UL Listed |
| Manufacturer Part Number | DCH481X2 |

## Description

DeWALT® 60V Max* FlexVolt™ Cordless Combination Hammer Drill, Kit, 1 in Chuck, SDS Max® Chuck, 3150 bpm, 6.1 J Impact, 540 RPM No-Load Speed, 60 V, Lithium-Ion Battery Type, 9 Ah Battery, Battery Included, Plastic Housing, D-Ring, SHOCKS™ Control, 19-3/4 in L.

Features

- DeWALT® built brushless motor for all day runtime and durability

- Shocks - active vibration Control® reduces vibration felt by the user at the handles, a perform and protect feature

- Impact energy provides corded power without the cord

- E-Clutch™ for maximum control in bind-up situations - a perform and protect feature

- Combination hammer is a lightweight high performance hammer that is powered by a DeWALT® brushless motor and durable German engineered mechanism

- Ideally suited for all day use, even in the hardest concrete

- Battery included

- For horizontal serial drilling for #4 to #8 rebar, dry coring and chipping in any mid to upper wall and ceiling application
