# DeWALT® DCG418X1 Brushless Cordless Angle Grinder with Kickback Brake Kit, 4-1/2 to 6 in dia Wheel, 5/8-11 Arbor/Shank, 60 VDC

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCG418X1-10254
**MPN:** DCG418X1
**Price:** $399 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcg418x1

## Features

- 13 A motor equivalent power
- Brake engages when trigger is released with stopping speeds of 1.5 s with standard grinding wheel (4-1/2 x 1/4 in bonded abrasive wheel, non-hubbed)
- E-Clutch® system activates in less than a tenth of a second when a pinch/stall is detected, shutting down the motor
- 9000 rpm no load speed for applications with 6 in grinder wheels
- Kickback brake engages when a pinch, stall or bind up event is sensed and the electronic brake engages with maximum force to quickly stop the wheel, reduce the movement of the grinder and shut the grinder off
- Up to 30% more power vs the DCG414 grinder

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911697729 |
| Type | Brushless Cordless |
| Speed | 9000 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 60V DC |
| Includes | (2) Flanges, DCG418 60V MAX* Brushless 4-1/2 in 6 in Cordless Grinder, DCB609 FLEXVOLT® 9 Ah Battery, Charger, Side Handle, 4-1/2 in Type 27 Guard, 6 in Type 27 Guard, Wrench and Kit Bag |
| Warranty | 3 year limited |
| Width (in) | 9.7 |
| Height (in) | 6 |
| Length (in) | 16.73 |
| Switch Type | Trigger |
| Battery Type | 60V Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 4-1/2 to 6 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 |
| Battery Capacity | 9 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DCG418X1 |

## Description

With up to 30% more power than the DCG414 60V MAX* cordless grinder, this FlexVolt® 60V MAX* cordless grinder adds even more power to our line of powerful grinder tools. It's part of our perform and protect product line with kickback brake and the anti-rotation E-Clutch® system. The grinder also delivers 13 A motor equivalent power with a no load speed of 9000 RPM

Features

- 13 A motor equivalent power

- Brake engages when trigger is released with stopping speeds of 1.5 s with standard grinding wheel (4-1/2 x 1/4 in bonded abrasive wheel, non-hubbed)

- E-Clutch® system activates in less than a tenth of a second when a pinch/stall is detected, shutting down the motor

- 9000 rpm no load speed for applications with 6 in grinder wheels

- Kickback brake engages when a pinch, stall or bind up event is sensed and the electronic brake engages with maximum force to quickly stop the wheel, reduce the movement of the grinder and shut the grinder off

- Up to 30% more power vs the DCG414 grinder
