# DeWALT® DCG413FB Small Cordless Angle Grinder, 5 in dia Wheel, 5/8-11 Arbor/Shank, 20 VDC, Lithium-Ion Battery, Flathead Paddle Switch

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCG413FB-10254
**MPN:** DCG413FB
**Price:** $360.52 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcg413fb

## Features

- Brushless motor requires no brush changes
- E-Switch Protection™ when the On/Off trigger switch has a no volt release function, in the event of a power outage or other unexpected shut down, the trigger switch will need to be cycled (turned Off and then On) to restart tool
- Kickback brake engages when a pinch, stall or bind-up event is sensed and the electronic brake engages with maximum force to quickly stop the wheel, reduce the movement of the grinder and shut the grinder off
- 2-stage trigger requires two actions to activate tool
- E-Clutch® overload protection, kickback brake

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911540216 |
| Type | Small |
| Speed | 9000 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 20V DC |
| Includes | Side Handle, Hex Key, Inner and Outer Flange and 4-1/2 in Type 27 Guard |
| Warranty | 3 year limited |
| Width (in) | 6.3 |
| Height (in) | 5 |
| Length (in) | 13.58 |
| Switch Type | Flathead Paddle |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Wheel Diameter | 5 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DCG413FB |

## Description

This small angle grinder features a Brushless motor for an extended motor life and no need to change out old brushes. The grinder's wheel stops within 2 sec or less and its kick back break engages maximum force to stop the wheel when there is a pinch, stall or bind up to reduce kickback and will shut off for further protection.

Features

- Brushless motor requires no brush changes

- E-Switch Protection™ when the On/Off trigger switch has a no volt release function, in the event of a power outage or other unexpected shut down, the trigger switch will need to be cycled (turned Off and then On) to restart tool

- Kickback brake engages when a pinch, stall or bind-up event is sensed and the electronic brake engages with maximum force to quickly stop the wheel, reduce the movement of the grinder and shut the grinder off

- 2-stage trigger requires two actions to activate tool

- E-Clutch® overload protection, kickback brake
