# DeWALT® DCG412P2 Cordless Cut-Off Tool Kit, 4-1/2 in dia Wheel, 5/8 in Arbor/Shank, 18 VDC, Li-Ion Battery, 2 Batteries

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** TEL30289
**MPN:** DCG412P2
**Price:** $370.30 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcg412p2

## Features

- 8000 RPM motor provides high power for cutting and grinding applications
- Tool-free guard allows for quick, easy guard adjustments/positioning
- 2-position side handle offers greater control, comfort and versatility
- Quick-Change™ wheel release allows for tool-free wheel changes without the need for a wrench
- 2-finger trigger switch with lock-off button allows for convenient activation and easier gripping
- Power-to grind

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911369183 |
| Color | Black/Yellow |
| Speed | 8000 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 18V DC |
| Includes | (2) DCB205 20V MAX XR Premium Li-Ion Battery (5 Ah), DCG412 Grinder, Fast Charger, Spanner Wrench, 5 in (125mm) Type 27 (Grinding) Guard, 2-Position Side Handle and Contractor Bag |
| Handle Type | 2-Position/Side |
| Length (in) | 14 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Wheel Diameter | 4-1/2 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DCG412P2 |

## Description

DeWALT® Cordless Cut-off Tool Kit, Kit Bare Tool/Kit, 4-1/2 in Wheel dia, 5/8 in Arbor/Shank, 8000 RPM Speed, 18 VDC, Lithium-Ion Battery, 5 Ah Battery, Plastic Housing Material, 2-Position/Side Handle, Black/Yellow, Trigger Switch, 2 Batteries Included, 14 in L Dimensions.

Features

- 8000 RPM motor provides high power for cutting and grinding applications

- Tool-free guard allows for quick, easy guard adjustments/positioning

- 2-position side handle offers greater control, comfort and versatility

- Quick-Change™ wheel release allows for tool-free wheel changes without the need for a wrench

- 2-finger trigger switch with lock-off button allows for convenient activation and easier gripping

- Power-to grind
