# DeWALT® DCG412B Small Cordless Angle Grinder, 4-1/2 in dia Wheel, 5/8 in Arbor/Shank, 20 V, Li-Ion Battery, Trigger Switch

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** TEL45345
**MPN:** DCG412B
**Price:** $155.36 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcg412b

## Features

- 8000 RPM motor provides high power for cutting and grinding applications
- Tool-free guard allows for quick and easy guard adjustments/positioning
- 2-position side handle offers greater control, comfort and versatility
- Quick-Change™ wheel release allows tool-free wheel removal without need for a wrench
- 2-finger trigger switch with lock-off button for convenient activation and easier gripping

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911260800 |
| Type | Small |
| Color | Yellow |
| Speed | 8000 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 20V |
| Includes | DCG412 Grinder Tool, Hex Wrench, Type 27 Grinding Guard, 2-Position Side Handle and 5 in x 1/4 in T27 Metal Grinding Wheel |
| Warranty | 3 year limited |
| Width (in) | 5.1 |
| Handle Type | 2-Position/Side |
| Height (in) | 5.75 |
| Length (in) | 12.2 |
| Switch Type | Trigger |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Wheel Diameter | 4-1/2 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Battery Capacity | 3 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DCG412B |

## Description

DeWALT® Cordless Angle Grinder, Small, 4-1/2 in Wheel dia, 5/8 in Arbor/Shank, 8000 RPM Speed, 20 V, Lithium-Ion Battery, 3 Ah Battery, Plastic Housing Material, 2-Position/Side Handle, Yellow, Trigger Switch, 12.2 in L Dimensions.

Features

- 8000 RPM motor provides high power for cutting and grinding applications

- Tool-free guard allows for quick and easy guard adjustments/positioning

- 2-position side handle offers greater control, comfort and versatility

- Quick-Change™ wheel release allows tool-free wheel removal without need for a wrench

- 2-finger trigger switch with lock-off button for convenient activation and easier gripping
