# DeWALT® 20V MAX* DCF622B XR™ Adjustable Torque Cordless Screwgun, 1/4 in Chuck, 20 VDC, 0 to 2000 rpm No-Load, Li-Ion Battery

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCF622B-10254
**MPN:** DCF622B
**Price:** $249 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcf622b

## Features

- DeWALT® built brushless motor for increased efficiency and run time
- LED light for increased visibility and illuminating dark work areas
- Versa-Clutch® system to help prevent damage to material and fasteners (comparable to DW268)
- Up to 2000 rpm of consistent speed, ideal for metal fastening applications
- Battery sold separately

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911460002 |
| Type | Adjustable Torque |
| Brands | DEWALT |
| Series | XR® |
| Voltage | 20V DC |
| Includes | DCF622 20V MAX* XR™ Versa-Clutch™ Adjustable Torque Screwgun and Belt Hook |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Length (in) | 9.25 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DCF622B |

## Description

DeWALT® 20V MAX* Cordless Screwgun, Adjustable Torque, Kit, series: XR™, Quick-Release Hex Chuck, 1/4 in Chuck, 20 VDC, 0 to 2000 rpm No-Load Speed, Lithium-Ion Battery Type, 4 Ah Battery, No Battery Included, Pistol Grip, VERSA-CLUTCH™ Control, 9-1/4 in L.

Features

- DeWALT® built brushless motor for increased efficiency and run time

- LED light for increased visibility and illuminating dark work areas

- Versa-Clutch® system to help prevent damage to material and fasteners (comparable to DW268)

- Up to 2000 rpm of consistent speed, ideal for metal fastening applications

- Battery sold separately
