# DeWALT® 20V MAX* DCE531M1 Cordless Concrete Vibrator Kit, 4 ft L Shaft, 1-1/8 in dia Head, 20 V, Li-Ion Battery

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCE531M1-10254
**MPN:** DCE531M1
**Price:** $536.38 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dce531m1

## Features

- 1-1/8 in dia vibrator delivers maximum consolidation power
- 4 ft long flexible shaft for easy use and long reach
- 14000 vpm (under load) delivers maximum consolidation efficiency
- Consolidating concrete around forms to improve the visual quality of the concrete after form removal
- Used to remove air pockets from freshly poured concrete and smaller scale application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911428002 |
| Type | Cordless |
| Speed | 1400 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 20V |
| Includes | DCE531 Pencil Vibrator, 1 to 20V MAX* 4 Ah Batteries and Charger |
| Head Size | 1-1/8 in Dia |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Shaft Length | 4 ft |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA Certified |
| Manufacturer Part Number | DCE531M1 |

## Description

DeWALT® 20V MAX* Concrete Vibrator Kit, Cordless, Bare Tool/Kit: Kit, 1400 vpm, 1-1/8 in dia Head, 4 ft Shaft Length, 1400 RPM, 20 V, Lithium-Ion Battery, 4 Ah Battery.

Features

- 1-1/8 in dia vibrator delivers maximum consolidation power

- 4 ft long flexible shaft for easy use and long reach

- 14000 vpm (under load) delivers maximum consolidation efficiency

- Consolidating concrete around forms to improve the visual quality of the concrete after form removal

- Used to remove air pockets from freshly poured concrete and smaller scale application
