# DeWALT® 20V MAX* MATRIX™ DCD771C2 Compact Drill/Driver Kit, 1/2 in Chuck, 20 VDC, 0 to 450/0 to 1500 rpm No-Load, 8-3/4 in OAL, Lithium-Ion Battery

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCD771C2-10254
**MPN:** DCD771C2
**Price:** $179 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcd771c2

## Features

- Brushless motor and engine design provides enough power-to drive 3-1/2 in nails
- Sequential operating mode allows for precision placement and the bump operating mode provides the user with production speed
- Dual speed optimizes motor speed for different nail lengths
- Easy access to the nosepiece for the removal of jammed nails
- Trigger lock-off allows trigger to be disabled when tool is not in use
- Top cap is impact-resistant and easy to remove for troubleshooting
- Accepts 30 to 34° paper tape nails, clipped head or offset full round head
- Stall release lever quickly resets the drive blade
- 0.113 to 0.131 ga dia nail
- Angled magazine
- Bump/sequential nailer operating mode
- Battery included

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911325905 |
| Type | Compact |
| Color | Black/Yellow |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 20V DC |
| Includes | (2) 20 V Li-Ion Battery Packs, (1) Drill, (1) Charger and (1) Soft Contractor Bag |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Width (in) | 1.9 |
| Handle Type | Pistol Grip/Ergonomic |
| Height (in) | 6.5 |
| Length (in) | 8.75 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA CertifiedPROP65: Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm |
| Manufacturer Part Number | DCD771C2 |

## Description

DeWALT® 20V Max* Matrix™ Drill/Driver Kit, Compact, 1/2 in Chuck, Keyless Chuck, 0 to 450/0 to 1500 rpm No-Load, 2 Speed, 20 VDC, Lithium-Ion Battery, 1.5 Ah Battery, Battery Included: Yes, Plastic Housing Material, Ergonomic/Pistol Grip Handle, Black/Yellow, Variable Speed Control, 8-3/4 in Overall Length, 6.5 in H x 1.9 in W Dimensions

Features

- Brushless motor and engine design provides enough power-to drive 3-1/2 in nails

- Sequential operating mode allows for precision placement and the bump operating mode provides the user with production speed

- Dual speed optimizes motor speed for different nail lengths

- Easy access to the nosepiece for the removal of jammed nails

- Trigger lock-off allows trigger to be disabled when tool is not in use

- Top cap is impact-resistant and easy to remove for troubleshooting

- Accepts 30 to 34° paper tape nails, clipped head or offset full round head

- Stall release lever quickly resets the drive blade

- 0.113 to 0.131 ga dia nail

- Angled magazine

- Bump/sequential nailer operating mode

- Battery included
