# DeWALT® 20V MAX* DCD740C1 Compact Cordless Right Angle Drill/Driver Kit, 3/8 in Keyed Chuck, 20 V, 360 in-lb Torque

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCD740C1-10254
**MPN:** DCD740C1
**Price:** $228.13 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcd740c1

## Features

- Dual speed ranges 0 to 650/0 to 2000 RPM for increased user flexibility providing a wide range of applications
- Compact front to back length (4 in) allowing users to fit into hard to reach spaces
- Multi-grip trigger provides comfort and convenience, allowing the user to get into tighter spaces while still having access to the trigger
- 3/8 in ratcheting chuck with deep hex pocket allows 2 in hex bit to be fully inserted for getting into tight spaces
- Lightweight 3.8 lb design allows for extended use with reduced fatigue
- Belt hook allows you to keep the drill close at hand between tasks
- Battery included

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911206402 |
| Type | Compact |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 20V |
| Includes | 20V MAX* 1.5 Ah Compact Li-Ion Battery, Charger, Kit Box and Belt Hook |
| Warranty | 3 year limited |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Width (in) | 5.35 |
| Handle Type | Palm Grip |
| Height (in) | 9.75 |
| Length (in) | 4 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DCD740C1 |
| Maximum Operating Torque | 360 in-lb |

## Description

The DeWALT® 20V MAX lithium ion 3/8 in right angle drill/driver has dual speed ranges (0-500/0 to 1500 RPM) for increased user flexibility, providing a wide range of applications. It has a very compact front to back length (only 4 in) allowing users to fit it into hard to reach spaces that other drills cannot access. The multi-grip trigger provides comfort and convenience, allowing the user to get into tighter spaces while still having access to the trigger. The charger is Energy Star qualified for a better environment. This kit includes a 3/8 in right angel drill driver, a 20V MAX 1.5 Ah compact Li-ion battery, a no.2 Philips bit, and a kit box, and is backed by the DeWALT® 3 year warranty.

Features

- Dual speed ranges 0 to 650/0 to 2000 RPM for increased user flexibility providing a wide range of applications

- Compact front to back length (4 in) allowing users to fit into hard to reach spaces

- Multi-grip trigger provides comfort and convenience, allowing the user to get into tighter spaces while still having access to the trigger

- 3/8 in ratcheting chuck with deep hex pocket allows 2 in hex bit to be fully inserted for getting into tight spaces

- Lightweight 3.8 lb design allows for extended use with reduced fatigue

- Belt hook allows you to keep the drill close at hand between tasks

- Battery included
