# DeWALT® DCD740B 20V MAX* Compact Cordless Right Angle Drill/Driver, 3/8 in Keyed/Ratcheting Chuck, 20 V, 360 in-lb Torque

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCD740B-10254
**MPN:** DCD740B
**Price:** $179 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcd740b

## Features

- Brushless motor and engine design provides enough power-to drive 3-1/2 in nails
- Sequential operating mode allows for precision placement and the bump operating mode provides the user with production speed
- Dual speed optimizes motor speed for different nail lengths
- Easy access to the nosepiece for the removal of jammed nails
- Trigger lock-off allows trigger to be disabled when tool is not in use
- Top cap is impact-resistant and easy to remove for troubleshooting
- Accepts 30 to 34° paper tape nails, clipped head or offset full round head
- Stall release lever quickly resets the drive blade
- 0.113 to 0.131 ga dia nail
- Angled magazine
- Bump/sequential nailer operating mode
- Battery sold separately

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911275606 |
| Type | Compact |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 20V |
| Includes | Belt Hook and 2 in Phillips® Tip Bit |
| Warranty | 3 year limited |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Width (in) | 13 |
| Handle Type | Palm Grip |
| Height (in) | 3.6 |
| Length (in) | 4 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DCD740B |
| Maximum Operating Torque | 360 in-lb |

## Description

DeWALT® 20V Max* Cordless Right Angle Drill/Driver, Compact, Bare Tool Bare Tool/Kit, 3/8 in Chuck, Keyed/Ratcheting Chuck, 0 to 650/0 to 2,000 rpm No-Load, 2 Speed, 360 in-lb Torque, 20 V, Lithium-Ion Battery, Battery Included: No, Palm Grip Handle, Multi-Grip Trigger Control, 4 in Overall Length.

Features

- Brushless motor and engine design provides enough power-to drive 3-1/2 in nails

- Sequential operating mode allows for precision placement and the bump operating mode provides the user with production speed

- Dual speed optimizes motor speed for different nail lengths

- Easy access to the nosepiece for the removal of jammed nails

- Trigger lock-off allows trigger to be disabled when tool is not in use

- Top cap is impact-resistant and easy to remove for troubleshooting

- Accepts 30 to 34° paper tape nails, clipped head or offset full round head

- Stall release lever quickly resets the drive blade

- 0.113 to 0.131 ga dia nail

- Angled magazine

- Bump/sequential nailer operating mode

- Battery sold separately
