# DeWALT® DCD471B Brushless Cordless Stud and Joist Drill with E-CLUTCH® System, 7/16 in Chuck, 60 VDC, 0 to 400/0 to 1320 rpm No-Load, 23.8 in OAL

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCD471B-10254
**MPN:** DCD471B
**Price:** $469 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dcd471b

## Features

- Brushless motor and engine design provides enough power-to drive 3-1/2 in nails
- Sequential operating mode allows for precision placement and the bump operating mode provides the user with production speed
- Dual speed optimizes motor speed for different nail lengths
- Easy access to the nosepiece for the removal of jammed nails
- Trigger lock-off allows trigger to be disabled when tool is not in use
- Top cap is impact-resistant and easy to remove for troubleshooting
- Accepts 30 to 34° paper tape nails, clipped head or offset full round head
- Stall release lever quickly resets the drive blade
- 0.113 to 0.131 ga dia nail
- Angled magazine
- Bump/sequential nailer operating mode
- Battery sold separately

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911696609 |
| Type | Brushless Cordless |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 60V DC |
| Includes | 60V MAX* Brushless Cordless Quick-Change Stud and Joist Drill with E-Clutch System and Side Handle |
| Chuck Size | 7/16 in |
| Width (in) | 3.79 |
| Handle Type | In-Line |
| Height (in) | 4.7 |
| Length (in) | 23.8 |
| Battery Type | 60V Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DCD471B |

## Description

This 60V MAX* cordless Quick-Change™ stud and joist drill is our most powerful drill. It is designed to handle a wide range of large drilling applications. In addition to the integral clutch, the anti-rotation E-Clutch® system offers technology capable of detecting the motion of the tool and shuts it down in a bind up situation. The red indicator LED illuminates when the E-Clutch® system is engaged.

Features

- Brushless motor and engine design provides enough power-to drive 3-1/2 in nails

- Sequential operating mode allows for precision placement and the bump operating mode provides the user with production speed

- Dual speed optimizes motor speed for different nail lengths

- Easy access to the nosepiece for the removal of jammed nails

- Trigger lock-off allows trigger to be disabled when tool is not in use

- Top cap is impact-resistant and easy to remove for troubleshooting

- Accepts 30 to 34° paper tape nails, clipped head or offset full round head

- Stall release lever quickly resets the drive blade

- 0.113 to 0.131 ga dia nail

- Angled magazine

- Bump/sequential nailer operating mode

- Battery sold separately
