# DeWALT® D25614K Combination Corded Rotary Hammer Kit, 1-3/4 in SDS MAX® Chuck, 1450 to 2900 BPM, 190 to 380 rpm No-Load, 20-1/2 in OAL

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** D25614K-10254
**MPN:** D25614K
**Price:** $667.63 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-d25614k

## Features

- 10.5 J of impact energy for fast drilling and chipping, even in the hardest concrete
- The SHOCKS Active Vibration Control® system reduces vibration felt by the user at the handles, compared to rotary hammers without this feature
- The midweight design makes it ideally suited for high performance, horizontal serial drilling for #5 to #8 rebar, dry coring up to 4 in, chipping in any upper to lower wall and bushing applications
- E-Clutch® system protects the user in bind up situations by stopping the rotation of the bit
- 7-position, variable speed control for precision hole placement, chipping and drilling with atomic undercut bits
- The Tag Ready™ feature lets users and companies attach the DeWALT® tag to track its location virtually anywhere via the DeWALT® Tool Connect™ app
- Constant speed electronics allow the tool to maintain speed under load
- 14A amperage rating

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911618410 |
| Type | Combination Corded |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | D25614K 1-3/4 in SDS MAX® Hammer and Kit Box |
| Warranty | 3 year limited |
| Chuck Size | 1-3/4 in |
| Width (in) | 6.42 |
| Height (in) | 11.5 |
| Length (in) | 25.59 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D25614K |

## Description

The 1-3/4 in SDS MAX® combination hammer is a midweight, high performance hammer that is powered by durable German engineered mechanisms. It delivers 10.5 J of impact energy for fast drilling and chipping, even in the hardest concrete. Constant speed electronics allow the tool to maintain speed under load, while the patented E-Clutch® system helps protect the user in bind up situations by stopping the rotation of the bit. The midweight design makes it ideally suited for high performance, horizontal serial drilling for #5 to #8 rebar, dry coring up to 4 in, chipping in any upper to lower wall and bushing applications. The SHOCKS Active Vibration Control® system reduces vibration felt by the user at the handles, compared to rotary hammers without this feature. This tool comes Tag Ready™, so users and companies can attach the DeWALT® tag and track its location virtually anywhere via the Tool Connect™ app.

Features

- 10.5 J of impact energy for fast drilling and chipping, even in the hardest concrete

- The SHOCKS Active Vibration Control® system reduces vibration felt by the user at the handles, compared to rotary hammers without this feature

- The midweight design makes it ideally suited for high performance, horizontal serial drilling for #5 to #8 rebar, dry coring up to 4 in, chipping in any upper to lower wall and bushing applications

- E-Clutch® system protects the user in bind up situations by stopping the rotation of the bit

- 7-position, variable speed control for precision hole placement, chipping and drilling with atomic undercut bits

- The Tag Ready™ feature lets users and companies attach the DeWALT® tag to track its location virtually anywhere via the DeWALT® Tool Connect™ app

- Constant speed electronics allow the tool to maintain speed under load

- 14A amperage rating
