# DeWALT® D25481K Electric Rotary Hammer, 1-9/16 in SDS Max® Chuck, 3150 BPM, 540 RPM No-Load, 1-1/4 in Max Solid Bit Capacity

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** TEL30267
**MPN:** D25481K
**Price:** $499 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-d25481k

## Features

- 6.1 J of impact energy provides corded power without the cord
- Rebar doweling for #4 to #8 rebar
- Shocks - Active vibration Control™ reduces vibration felt by the user at the handles, a perform and protect feature
- Horizontal serial drilling
- 10.5A amperage rating
- Plastic housing
- 1.41 hp
- Reversible

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911477529 |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | Max Combination Hammer and Kit Box |
| Chuck Size | 1-9/16 in |
| Width (in) | 18 |
| Handle Type | D-Ring |
| Length (in) | 17.84 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA CertifiedUL ListedPROP65: Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm |
| Manufacturer Part Number | D25481K |

## Description

The D25481K 1-9/16 in SDS max combination hammer, with its durable and hard hitting German engineered mechanism delivers 6 J of impact energy for fast drilling, even in the hardest concrete. The lightweight design makes it ideally suited for horizontal serial drilling for #4 to #8 rebar, coring and chipping in any mid to upper wall and ceiling application. The active vibration Control® technology employed delivers reduced user vibration for less user fatigue and greater productivity.

Features

- 6.1 J of impact energy provides corded power without the cord

- Rebar doweling for #4 to #8 rebar

- Shocks - Active vibration Control™ reduces vibration felt by the user at the handles, a perform and protect feature

- Horizontal serial drilling

- 10.5A amperage rating

- Plastic housing

- 1.41 hp

- Reversible
