# DeWALT® D25263K Corded Rotary Hammer Kit, 1-1/8 in SDS Plus® Chuck, 0 to 5350 BPM, 0 to 1450 RPM No-Load, 17-1/2 in OAL

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** TEL26055
**MPN:** D25263K
**Price:** $249 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-d25263k

## Features

- 3 J impact energy for fast drilling and chipping speed
- SHOCKS™ - Active vibration control reduces vibration felt by the user at the handles
- Integral clutch reduces sudden, high torque reactions if bit jams
- Compatible with D25301D drilling dust extraction system
- 8.5 A high performance motor
- Rotating brush ring delivers full power/torque in forward and reverse
- Plastic housing
- Reversible

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911379878 |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | 360 deg Side Handle, Depth Rod and Kit Box |
| Warranty | 3 year limited |
| Chuck Size | 1-1/8 in |
| Width (in) | 14.38 |
| Handle Type | D-Handle |
| Height (in) | 4.9 |
| Length (in) | 17.5 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D25263K |

## Description

DeWALT® 1-1/8 in SDS+ rotary hammer kit is a lightweight low-vibration, high performance drill designed for demands of today's contractor. The durable German engineered mechanism delivers 3.0 joules of impact energy that delivers up to 15% faster speed of application that professionals demand. The Active Vibration Control® technology employed delivers reduced user vibration for less user fatigue and greater productivity.

Features

- 3 J impact energy for fast drilling and chipping speed

- SHOCKS™ - Active vibration control reduces vibration felt by the user at the handles

- Integral clutch reduces sudden, high torque reactions if bit jams

- Compatible with D25301D drilling dust extraction system

- 8.5 A high performance motor

- Rotating brush ring delivers full power/torque in forward and reverse

- Plastic housing

- Reversible
