# Crosby® 297645 S-4 Eye/Jaw Swivel with Tapered Roller Thrust Bearing, 10 ton Load, 7/8 in Trade, 4-1/2 in Eye

**Brand:** [CROSBY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** 297645-13143
**MPN:** 297645
**Price:** $2,827 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/crosby-297645

## Features

- Suitable for frequent rotation under load
- All swivels individually proof tested with labeled documentation
- Pressure lube fitting provided
- Not to be used on demolition (wrecking) balls
- Jaw complete with bolts, nuts and cotter pins

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547976455 |
| Type | Eye/Jaw |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-4 |
| Trade Size | 7/8 in |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Load Capacity | 10 ton |
| Eye Width (in) | 4-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CE Certified |
| Eye Inside Diameter (in) | 1.69 in |
| Manufacturer Part Number | 297645 |

## Description

Crosby® Swivel, Eye/Jaw, Series: S-4, 10 ton, 7/8 in, 4-1/2 in Eye Width, 1.69 in Eye ID, Cotter Pin

Features

- Suitable for frequent rotation under load

- All swivels individually proof tested with labeled documentation

- Pressure lube fitting provided

- Not to be used on demolition (wrecking) balls

- Jaw complete with bolts, nuts and cotter pins
