# Crosby® 1021700 S-280 Sling Saver® Shackle, Web Connecting, 6.25 ton WLL, 4 in Webbing Width, 7/8 in Pin dia

**Brand:** [CROSBY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT12158
**MPN:** 1021700
**Price:** $174.50 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/crosby-1021700

## Features

- Durable vinyl cover that protects sling at eye, keeps sling positioned correctly on spool
- Connects synthetic web and synthetic round slings to conventional Crosby® hardware including - 320N eye hook, additional Crosby® grade 8 fittings, master links, rings and shackles
- Makes a field assembled bridle quick and easy
- No retaining pin to snag sling material
- Increased radius of spool gives wider sling bearing surface resulting in an increased area for load distribution
- Increasing synthetic sling efficiency as compared to standard anchor and chain shackle bows and conventional eye hooks, this allows 100% of the slings rated working load limit to be achieved
- Allowing better load distribution on internal fibers
- Designed for use with type III, class 7, 2-ply webbing & synthetic round slings also accommodates single ply and endless slings

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547557104 |
| Type | Web Sling |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-280 |
| Inner Length | 1.66 in |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Opening Size | 2.69 in |
| Pin Diameter | 7/8 in |
| Shackle Size | 4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Eye Outer Size (in) | 1.62 |
| Manufacturer Part Number | 1021700 |
| Working Load Limit (ton) | 6.25 |

## Description

Crosby® web connecting shackle, series: Sling Saver® S-280, 6.25 ton working load limit, 4 in size, 7/8 in pin dia, 1.66 in inner length, 2.69 in opening, 1.62 in eye outer, alloy body, alloy pin.

Features

- Durable vinyl cover that protects sling at eye, keeps sling positioned correctly on spool

- Connects synthetic web and synthetic round slings to conventional Crosby® hardware including - 320N eye hook, additional Crosby® grade 8 fittings, master links, rings and shackles

- Makes a field assembled bridle quick and easy

- No retaining pin to snag sling material

- Increased radius of spool gives wider sling bearing surface resulting in an increased area for load distribution

- Increasing synthetic sling efficiency as compared to standard anchor and chain shackle bows and conventional eye hooks, this allows 100% of the slings rated working load limit to be achieved

- Allowing better load distribution on internal fibers

- Designed for use with type III, class 7, 2-ply webbing & synthetic round slings also accommodates single ply and endless slings
