# Crosby® 1021681 S-280 Sling Saver® Shackle, Web Connecting, 3.25 ton WLL, 2 in Webbing Width, 0.63 in Pin dia

**Brand:** [CROSBY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT12156
**MPN:** 1021681
**Price:** $74 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/crosby-1021681

## Features

- Durable vinyl cover that protects sling at eye, keeps sling positioned correctly on spool
- Connects synthetic web and synthetic round slings to conventional Crosby® hardware including - 320N eye hook, additional Crosby® grade 8 fittings, master links, rings and shackles
- Makes a field assembled bridle quick and easy
- No retaining pin to snag sling material
- Increased radius of spool gives wider sling bearing surface resulting in an increased area for load distribution
- Increasing synthetic sling efficiency as compared to standard anchor and chain shackle bows and conventional eye hooks, this allows 100% of the slings rated working load limit to be achieved
- Allowing better load distribution on internal fibers
- Designed for use with type III, class 7, 2-ply webbing & synthetic round slings also accommodates single ply and endless slings

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547216810 |
| Type | Web Sling |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-280 |
| Inner Length | 1.63 in |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Opening Size | 2.69 in |
| Pin Diameter | 0.63 in |
| Shackle Size | 2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Eye Outer Size (in) | 1.19 |
| Manufacturer Part Number | 1021681 |
| Working Load Limit (ton) | 3.25 |

## Description

Crosby® web connecting shackle, series: Sling Saver® S-280, 3.25 ton working load limit, 2 in size, 0.63 in pin dia, 1.63 in inner length, 2.69 in opening, 1.19 in eye outer, alloy body, alloy pin.

Features

- Durable vinyl cover that protects sling at eye, keeps sling positioned correctly on spool

- Connects synthetic web and synthetic round slings to conventional Crosby® hardware including - 320N eye hook, additional Crosby® grade 8 fittings, master links, rings and shackles

- Makes a field assembled bridle quick and easy

- No retaining pin to snag sling material

- Increased radius of spool gives wider sling bearing surface resulting in an increased area for load distribution

- Increasing synthetic sling efficiency as compared to standard anchor and chain shackle bows and conventional eye hooks, this allows 100% of the slings rated working load limit to be achieved

- Allowing better load distribution on internal fibers

- Designed for use with type III, class 7, 2-ply webbing & synthetic round slings also accommodates single ply and endless slings
