# Crosby® 1021509 G-2160E Easy-Loc® Wide Body Shackle, 125 ton WLL, 6.8 in Body dia, 3.15 in Bolt Pin

**Brand:** [CROSBY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT13250
**MPN:** 1021509
**Price:** $5,903 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/crosby-1021509

## Features

- All ratings are in metric tons, embossed on side of bow
- G-2160E Bows are furnished Dimetcoted® and pins are Dimetcoted®, then painted red
- Can be used to connect high strength synthetic web slings, high strength synthetic round slings or wire rope slings
- Increase in shackle bow radius provides minimum 58% gain in sling bearing surface and eliminates need for a thimble
- Increases usable sling strength minimum of 15% and greatly improves life of wire rope slings
- Approved for use at -40 to 400°F
- Bow and bolt are certified to meet Charpy impact testing of 42 J minimum average at -4°F
- Individually proof tested and magnetic particle inspected
- Shackles requiring ABS, Lloyds and other certifications are available upon special request and must be specified at time of order
- Shackles have DNV type approval to rules for certification of lifting appliances and are produced in accordance with DNV MSA requirements
- Databook is provided that includes required documents, serialization/identification, material testing, proof testing
- Look for the Red Pin® the mark of genuine Crosby® quality

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547555599 |
| Type | Wide Body |
| Brands | CROSBY |
| Series | G-2160E |
| Width (in) | 17.7 |
| Inner Width | 8.66 in |
| Length (in) | 23 |
| Inner Length | 14.37 in |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Opening Size | 5.12 in |
| Pin Diameter | 3.15 in |
| Shackle Size | 6-4/5 in |
| Design Factor | 5:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Eye Outer Size (in) | 6-1/2 |
| Manufacturer Part Number | 1021509 |
| Working Load Limit (ton) | 125 |

## Description

Crosby® wide body shackle, series: Easy-Loc® G-2160E, 125 ton working load limit, 6.8 in size, 3.15 in pin dia, bolt pin, 14.37 in inner length, 8.66 in inner width, 5.12 in opening, 6-1/2 in eye outer, 23 in overall length, 17.7 in overall width, forged alloy steel body, Dimetcoted®, painted red.

Features

- All ratings are in metric tons, embossed on side of bow

- G-2160E Bows are furnished Dimetcoted® and pins are Dimetcoted®, then painted red

- Can be used to connect high strength synthetic web slings, high strength synthetic round slings or wire rope slings

- Increase in shackle bow radius provides minimum 58% gain in sling bearing surface and eliminates need for a thimble

- Increases usable sling strength minimum of 15% and greatly improves life of wire rope slings

- Approved for use at -40 to 400°F

- Bow and bolt are certified to meet Charpy impact testing of 42 J minimum average at -4°F

- Individually proof tested and magnetic particle inspected

- Shackles requiring ABS, Lloyds and other certifications are available upon special request and must be specified at time of order

- Shackles have DNV type approval to rules for certification of lifting appliances and are produced in accordance with DNV MSA requirements

- Databook is provided that includes required documents, serialization/identification, material testing, proof testing

- Look for the Red Pin® the mark of genuine Crosby® quality
