# Crosby® 1018760 S-209 Theatrical Shackle, 3.25 ton WLL, 5/8 in Nominal Size, 3/4 in Screw Pin, Powder Coated Black

**Brand:** [CROSBY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT10686
**MPN:** 1018760
**Price:** $34.70 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/crosby-1018760

## Features

- Working load limit permanently shown on every shackle
- Flat black baked on power coat finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547554103 |
| Type | Theatrical |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-209T |
| Width (in) | 3.34 |
| Inner Width | 1.69 in |
| Length (in) | 4.19 |
| Inner Length | 2-3/8 in |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Opening Size | 1.06 in |
| Pin Diameter | 3/4 in |
| Shackle Size | 5/8 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Eye Outer Size (in) | 1-1/2 |
| Manufacturer Part Number | 1018760 |
| Working Load Limit (ton) | 3.25 |

## Description

Crosby® theatrical shackle, series: S-209T, 3.25 ton working load limit, 5/8 in size, 3/4 in pin dia, screw pin, 2-3/8 in inner length, 1.69 in inner width, 1.06 in opening, 1-1/2 in eye outer, 4.19 in overall length, 3.34 in overall width, alloy pin, powder coated.

Features

- Working load limit permanently shown on every shackle

- Flat black baked on power coat finish
