# Crosby® 1018742 S-209 Theatrical Shackle, 2 ton WLL, 1/2 in Nominal Size, 0.63 in Screw Pin, Powder Coated Black

**Brand:** [CROSBY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT10676
**MPN:** 1018742
**Price:** $19.32 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/crosby-1018742

## Features

- Working load limit permanently shown on every shackle
- Flat black baked on power coat finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547553021 |
| Type | Theatrical |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-209T |
| Width (in) | 2.69 |
| Inner Width | 1-5/16 in |
| Length (in) | 3.28 |
| Inner Length | 0.188 in |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Opening Size | 0.81 in |
| Pin Diameter | 0.63 in |
| Shackle Size | 1/2 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Eye Outer Size (in) | 1.19 |
| Manufacturer Part Number | 1018742 |
| Working Load Limit (ton) | 2 |

## Description

Crosby® theatrical shackle, series: S-209T, 2 ton working load limit, 1/2 in size, 0.63 in pin dia, screw pin, 0.188 in inner length, 1-5/16 in inner width, 0.81 in opening, 1.19 in eye outer, 3.28 in overall length, 2.69 in overall width, alloy pin, powder coated.

Features

- Working load limit permanently shown on every shackle

- Flat black baked on power coat finish
