# Crosby® 1018724 S-209 Theatrical Shackle, 1.5 ton WLL, 7/16 in Nominal Size, 1/2 in Screw Pin, Powder Coated Black

**Brand:** [CROSBY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT10666
**MPN:** 1018724
**Price:** $15.95 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/crosby-1018724

## Features

- Working load limit permanently shown on every shackle
- Flat black baked on power coat finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547553540 |
| Type | Theatrical |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-209T |
| Width (in) | 2.37 |
| Inner Width | 1.16 in |
| Length (in) | 2.91 |
| Inner Length | 1.69 in |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Opening Size | 3/4 in |
| Pin Diameter | 1/2 in |
| Shackle Size | 7/16 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Eye Outer Size (in) | 1.06 |
| Manufacturer Part Number | 1018724 |
| Working Load Limit (ton) | 1.5 |

## Description

Crosby® theatrical shackle, series: S-209T, 1.5 ton working load limit, 7/16 in size, 1/2 in pin dia, screw pin, 1.69 in inner length, 1.16 in inner width, 3/4 in opening, 1.06 in eye outer, 2.91 in overall length, 2.37 in overall width, alloy pin, powder coated.

Features

- Working load limit permanently shown on every shackle

- Flat black baked on power coat finish
