# Crosby® 1018706 S-209 Theatrical Shackle, 1 ton WLL, 3/8 in Nominal Size, 7/16 in Screw Pin, Powder Coated Black

**Brand:** [CROSBY](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT16056
**MPN:** 1018706
**Price:** $14.49 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/crosby-1018706

## Features

- Working load limit permanently shown on every shackle
- Flat black baked on power coat finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547553861 |
| Type | Theatrical |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-209T |
| Width (in) | 2.02 |
| Inner Width | 1.03 in |
| Length (in) | 2.49 |
| Inner Length | 1-7/16 in |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Opening Size | 0.66 in |
| Pin Diameter | 7/16 in |
| Shackle Size | 3/8 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Eye Outer Size (in) | 0.91 |
| Manufacturer Part Number | 1018706 |
| Working Load Limit (ton) | 1 |

## Description

Crosby® theatrical shackle, series: S-209T, 1 ton working load limit, 3/8 in size, 7/16 in pin dia, screw pin, 1-7/16 in inner length, 1.03 in inner width, 0.66 in opening, 0.91 in eye outer, 2.49 in overall length, 2.02 in overall width, alloy pin, powder coated.

Features

- Working load limit permanently shown on every shackle

- Flat black baked on power coat finish
