# Core Cut® 57720 Standard Gold Dry High Speed Diamond Blade, 14 in dia Blade, 1/8 in W x 0.394 in D Cutting, Universal Arbor/Shank

**Brand:** [DIAMOND PRODUCTS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIAMOND%20PRODUCTS)
**SKU:** DIA21900
**MPN:** 57720
**Price:** $143.54 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/core-cut-57720

## Features

- Better quality diamond and better cutting value
- For use on high speed, masonry and low horsepower walk-behind saws

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 603461577205 |
| Type | Dry High Speed |
| Brands | DIAMOND PRODUCTS |
| Manufacturer | Tyrolit |
| Cutting Depth | 0.394 in |
| Cutting Width | 1/8 in |
| Blade Diameter | 14 in |
| Arbor/Shank Size | Universal |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 57720 |

## Description

Core Cut® Diamond Blade, Dry High Speed, series: Standard Gold, 14 in Blade dia, Universal, 1/8 in Cutting Width, 0.394 in Cutting Depth, 0.47 in Segment Height, H8S Bond, Applicable Materials: Concrete.

Features

- Better quality diamond and better cutting value

- For use on high speed, masonry and low horsepower walk-behind saws
