# Core Cut® 57707 Standard Gold Dry High Speed Diamond Blade, 12 in dia Blade, 0.11 in W x 0.394 in D Cutting, Universal Arbor/Shank

**Brand:** [DIAMOND PRODUCTS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIAMOND%20PRODUCTS)
**SKU:** DIA20900
**MPN:** 57707
**Price:** $115.66 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/core-cut-57707

## Features

- Better quality diamond and better cutting value
- For use on high speed, masonry and low horsepower walk-behind saws

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 603461577076 |
| Type | Dry High Speed |
| Brands | DIAMOND PRODUCTS |
| Manufacturer | Tyrolit |
| Cutting Depth | 0.394 in |
| Cutting Width | 0.11 in |
| Blade Diameter | 12 in |
| Arbor/Shank Size | Universal |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 57707 |

## Description

Core Cut® Diamond Blade, Dry High Speed, series: Standard Gold, 12 in Blade dia, Universal, 0.11 in Cutting Width, 0.394 in Cutting Depth, 0.47 in Segment Height, H8S Bond, Applicable Materials: Concrete.

Features

- Better quality diamond and better cutting value

- For use on high speed, masonry and low horsepower walk-behind saws
