# Core Cut® 27542 Heavy Duty Orange Tuck Point V-Crack Diamond Blade, 4 in dia Blade, 0.31 in W, 5/8 in Arbor/Shank

**Brand:** [DIAMOND PRODUCTS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIAMOND%20PRODUCTS)
**SKU:** 27542-10612
**MPN:** 27542
**Price:** $193.37 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/core-cut-27542

## Features

- Very high quality diamond and longer cutting life
- For use on right angle grinders
- Long blade life
- Cleans, routs and repairs cracks in concrete and other materials
- Fast cutting while leaving a clean groove
- Segment design provides longer life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 603461275422 |
| Type | Tuck Point V-Crack |
| Brands | DIAMOND PRODUCTS |
| Manufacturer | Tyrolit |
| Cutting Width | 0.31 in |
| Blade Diameter | 4 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 27542 |

## Description

Core Cut® Diamond Blade, Tuck Point V-Crack, series: Heavy Duty Orange, 4 in Blade dia, 5/8 in, 0.31 in Cutting Width, V2H Bond, Applicable Materials: Brick and Block.

Features

- Very high quality diamond and longer cutting life

- For use on right angle grinders

- Long blade life

- Cleans, routs and repairs cracks in concrete and other materials

- Fast cutting while leaving a clean groove

- Segment design provides longer life
