# Core Cut® 21535 A2Z Dry Multi-Purpose Vacuum Bonded Blade, 12 in dia Blade, 1/8 in W, 1 in Arbor/Shank

**Brand:** [DIAMOND PRODUCTS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIAMOND%20PRODUCTS)
**SKU:** 21535-10612
**MPN:** 21535
**Price:** $225.37 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/core-cut-21535

## Features

- Vacuum bonded technology-diamonds are adhered to the core landing
- Great for rescue and emergency situations
- Cuts a wide range of materials
- Holes in the core landing help with cooling while cutting metal and other heat generating materials
- For use on high speed, low horsepower walk-behind and masonry saws

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 603461215350 |
| Type | Dry Multi-Purpose |
| Brands | DIAMOND PRODUCTS |
| Manufacturer | Tyrolit |
| Cutting Width | 1/8 in |
| Blade Diameter | 12 in |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 21535 |

## Description

Core Cut® Vacuum Bonded Blade, Dry Multi-Purpose, series: A2Z, 12 in Blade dia, 1 in, 1/8 in Cutting Width, T7AZ Bond, Applicable Materials: Asphalt, Concrete, Ductile, Iron and Steel.

Features

- Vacuum bonded technology-diamonds are adhered to the core landing

- Great for rescue and emergency situations

- Cuts a wide range of materials

- Holes in the core landing help with cooling while cutting metal and other heat generating materials

- For use on high speed, low horsepower walk-behind and masonry saws
