# Core Cut Delux-Cut 21002 Dry Small Diameter Diamond Blade, 4-1/2 in Blade, 7/8 in, 0.08 in W x 0.31 in D Cutting

**Brand:** [DIAMOND PRODUCTS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIAMOND%20PRODUCTS)
**SKU:** 21002-10612
**MPN:** 21002
**Price:** $9.60 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/core-cut-21002

## Features

- Good quality diamond and good cutting value
- For use on electric circular saws and side grinders

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 603461210027 |
| Type | Dry Small Diameter |
| Brands | DIAMOND PRODUCTS |
| Manufacturer | Tyrolit |
| Cutting Depth | 0.31 in |
| Cutting Width | 0.08 in |
| Blade Diameter | 4-1/2 in |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 21002 |

## Description

Core Cut Delux-Cut Diamond Blade, Dry Small Diameter, 4-1/2 in Blade dia, 7/8 in, 0.08 in Cutting Width, 0.31 in Cutting Depth, 0.41 in Segment Height, E2D Bond, Applicable Materials: Concrete.

Features

- Good quality diamond and good cutting value

- For use on electric circular saws and side grinders
