# Core Cut® Delux-Cut 20926 Dry High Speed Diamond Blade, 16 in Blade, 1 in, 1/8 in W x 0.44 in D Cutting

**Brand:** [DIAMOND PRODUCTS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIAMOND%20PRODUCTS)
**SKU:** 20926-10612
**MPN:** 20926
**Price:** $152.69 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/core-cut-20926

## Features

- Better quality diamond and better cutting value
- For use on high speed, masonry and low horsepower walk-behind saws

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 603461209267 |
| Type | Dry High Speed |
| Brands | DIAMOND PRODUCTS |
| Manufacturer | Tyrolit |
| Cutting Depth | 0.44 in |
| Cutting Width | 1/8 in |
| Blade Diameter | 16 in |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 20926 |

## Description

Core Cut Delux-Cut Diamond Blade, Dry High Speed, 16 in Blade dia, 1 in, 1/8 in Cutting Width, 0.44 in Cutting Depth, 0.54 in Segment Height, H8D Bond, Applicable Materials: Concrete.

Features

- Better quality diamond and better cutting value

- For use on high speed, masonry and low horsepower walk-behind saws
