# Core Cut® 12515 Heavy Duty Orange Dry Diamond Blade with 5/8 in Bushing, 7 in dia Blade, 0.06 in W, 7/8 in Arbor/Shank

**Brand:** [DIAMOND PRODUCTS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIAMOND%20PRODUCTS)
**SKU:** DIA20450
**MPN:** 12515
**Price:** $72.23 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/core-cut-12515

## Features

- Vacuum bonded technology-diamonds are adhered to the core landing
- Very high quality diamond and longer cutting life
- Continuous rim for a smooth cut
- Special air hole design to keep the blade cool when cutting
- For use on tile or circular saws

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 603461125154 |
| Type | Dry |
| Brands | DIAMOND PRODUCTS |
| Manufacturer | Tyrolit |
| Cutting Width | 0.06 in |
| Blade Diameter | 7 in |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 12515 |

## Description

Core Cut® Diamond Blade, Dry, series: Heavy Duty Orange, 7 in Blade dia, 7/8 in, 0.06 in Cutting Width, TD2H Bond, Applicable Materials: Tile.

Features

- Vacuum bonded technology-diamonds are adhered to the core landing

- Very high quality diamond and longer cutting life

- Continuous rim for a smooth cut

- Special air hole design to keep the blade cool when cutting

- For use on tile or circular saws
