# Core Cut® 12359 Heavy Duty Orange Wet Diamond Blade, 10 in dia Blade, 0.06 in W x 1/4 in D Cutting, 7/8 in Arbor/Shank

**Brand:** [DIAMOND PRODUCTS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIAMOND%20PRODUCTS)
**SKU:** 12359-10612
**MPN:** 12359
**Price:** $71.31 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/core-cut-12359

## Features

- High quality diamond and long cutting life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 603461123594 |
| Type | Wet |
| Brands | DIAMOND PRODUCTS |
| Manufacturer | Tyrolit |
| Cutting Depth | 1/4 in |
| Cutting Width | 0.06 in |
| Blade Diameter | 10 in |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 12359 |

## Description

Core Cut® Diamond Blade, Wet, series: Heavy Duty Orange, 10 in Blade dia, 7/8 in, 0.06 in Cutting Width, 1/4 in Cutting Depth, 0.35 in Segment Height, TI7H Bond, Applicable Materials: Tile.

Features

- High quality diamond and long cutting life
