# Core Cut® 11355 Standard Gold Segmented Small dia Diamond Blade, 7 in dia Blade, 0.07 in W x 0.187 in D Cutting, 7/8 in Arbor/Shank

**Brand:** [DIAMOND PRODUCTS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIAMOND%20PRODUCTS)
**SKU:** DIA20420
**MPN:** 11355
**Price:** $48.91 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/core-cut-11355

## Features

- General grinding and removal with basic life
- For use on electric circular saws and side grinders
- Very good quality and good life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 603461113557 |
| Type | Segmented Small Diameter |
| Brands | DIAMOND PRODUCTS |
| Manufacturer | Tyrolit |
| Cutting Depth | 0.187 in |
| Cutting Width | 0.07 in |
| Blade Diameter | 7 in |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 11355 |

## Description

Core Cut® Diamond Blade, Segmented Small dia, series: Standard Gold, 7 in Blade dia, 7/8 in, 0.07 in Cutting Width, 0.187 in Cutting Depth, 0.287 in Segment Height, E2S Bond, Applicable Materials: Concrete.

Features

- General grinding and removal with basic life

- For use on electric circular saws and side grinders

- Very good quality and good life
