# Core Bore® 47055 Handheld Electric Coring Drill Motor with Thermal Overload Protective Switch, 580/1400/2900 RPM, 1600 W, 110/230 VAC

**Brand:** [DIAMOND PRODUCTS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIAMOND%20PRODUCTS)
**SKU:** DIA26949
**MPN:** 47055
**Price:** $3,146.83 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/core-bore-47055

## Features

- This hand held drill motor allows you to drill up to 3 in hand held and up to 6 in when mounted on the core rig
- Thermal overload protection switch with side handle for stability and dust port and water connection for wet or dry coring
- Includes carrying case and wrench two leveling bubbles for accurate coring
- Water connection for wet coring or dry vacuum port

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 603461470551 |
| Type | Handheld |
| Speed | 580/1400/2900 rpm |
| Brands | DIAMOND PRODUCTS |
| Voltage | 110/230V AC |
| Handle Type | Side Grip |
| Manufacturer | Tyrolit |
| Product Type | Kit |
| Overall Length | 420 mm |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | EN 50144-2-1IEC 745-2-1EN 50014EN 50082EN 61000 |
| Manufacturer Part Number | 47055 |

## Description

Electric Coring Drill Motor, Handheld, 580/1400/2900 RPM, 1600 W, 110/230 VAC, 14 A, Aluminum Housing, Side Handle, Slip Clutch Control, 99 Db, 420 mm L.

Features

- This hand held drill motor allows you to drill up to 3 in hand held and up to 6 in when mounted on the core rig

- Thermal overload protection switch with side handle for stability and dust port and water connection for wet or dry coring

- Includes carrying case and wrench two leveling bubbles for accurate coring

- Water connection for wet coring or dry vacuum port
