# Core Bore® 01738 Handheld Electric Coring Drill Motor with Thermal Overload Protective Switch, 580/1400/2900 RPM, 1600 W, 110/230 VAC

**Brand:** [DIAMOND PRODUCTS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIAMOND%20PRODUCTS)
**SKU:** DIA26950
**MPN:** 01738
**Price:** $2,958.53 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/core-bore-01738

## Features

- This hand held drill motor allows you to drill up to 3 in hand held and up to 6 in when mounted on the core rig
- Thermal overload protection switch with side handle for stability and water connection for wet coring only
- Includes carrying case and wrench two leveling bubbles for accurate coring
- Water connection for wet coring
- Can be used on the M-3 and M-4 core rigs

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 603461017381 |
| Type | Handheld |
| Speed | 580/1400/2900 rpm |
| Brands | DIAMOND PRODUCTS |
| Voltage | 110/230V AC |
| Handle Type | Side Grip |
| Manufacturer | Tyrolit |
| Product Type | Kit |
| Overall Length | 350 mm |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | EN 50144-2-1 |
| Manufacturer Part Number | 01738 |

## Description

Electric Coring Drill Motor, Handheld, 580/1400/2900 RPM, 1600 W, 110/230 VAC, 14 A, Aluminum Housing, Side Handle, Slip Clutch Control, 99 Db, 350 mm L.

Features

- This hand held drill motor allows you to drill up to 3 in hand held and up to 6 in when mounted on the core rig

- Thermal overload protection switch with side handle for stability and water connection for wet coring only

- Includes carrying case and wrench two leveling bubbles for accurate coring

- Water connection for wet coring

- Can be used on the M-3 and M-4 core rigs
