# Coilhose® PR14-20B-Y Flexcoil Coiled Air Hose Assembly with Reusable Swivel Brass Fittings, 1/4 in Nominal, MNPT Swivel End Style

**Brand:** [COILHOSE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/COILHOSE)
**SKU:** PR14-20B-Y-10440
**MPN:** PR14-20B-Y
**Price:** $32.26 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/coilhose-pr14-20b-y

## Features

- Constructed of 95A polyurethane resin, lightweight and resists kinking
- High quality brass fittings provide strong and durable connection
- Swivel fittings feature factory applied thread sealant
- 28 in Hg vacuum pressure at 75°
- 18 ft working length
- 13 in retracted length
- 2-1/2 in coil outer diameter

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 029292450171 |
| Color | Yellow |
| Brands | COILHOSE |
| Material | 95A Polyurethane Resin |
| Height (in) | 0.375 |
| Manufacturer | Coilhose Pneumatics |
| Nominal Size | 1/4 in |
| Overall Length | 20 ft |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 1/4 in |
| Outside Diameter | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Temperature Rating | -40 to 125°F |
| Manufacturer Part Number | PR14-20B-Y |

## Description

Coilhose® Coiled Air Hose Assembly, series: Flexcoil, 1/4 in Nominal, MNPT Swivel, 1/4 in Inside dia, 3/8 in OD, 20 ft Length, 0.065 in Wall Thickness, 125 psi Working, -40 to 125°F, 95A Polyurethane Resin, Yellow, DomesticFlexcoil is The Finest Polyurethane Air Hose on The Market Today and Eliminates The Two Most Common Limitations of Other Self-Storing Air Hoses: Kinking and Abrasion. This Lightweight, Yet Extremely Durable Hose Will Withstand The Rigors of Tough Industrial Environments While Maintaining Its Resiliency Over a Long Period of Time. Swivel Fitting is Provided with Thread Seal, Eliminating The Need For Sealing Tape or Paste.

Features

- Constructed of 95A polyurethane resin, lightweight and resists kinking

- High quality brass fittings provide strong and durable connection

- Swivel fittings feature factory applied thread sealant

- 28 in Hg vacuum pressure at 75°

- 18 ft working length

- 13 in retracted length

- 2-1/2 in coil outer diameter
