# CM® M9154 Long Reach Bolt Nut and Cotter Shackle, 19,000 lb WLL, 1 in Size dia, 1.09 Pin dia, Self-Colored

**Brand:** [CM](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CM)
**SKU:** M9154-10449
**MPN:** M9154
**Price:** $112.67 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cm-m9154

## Features

- Working load limit forged on body
- Offered in self-colored or durable orange powder coated finish
- Do not point load. The load should be evenly distributed over the entire pin to achieve full working load limit
- Do not side load long-reach shackle
- 80% of bolt/pin must be covered to obtainfull working load limit

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 043927468348 |
| Brands | CM |
| Inner Length | 5-1/2 in |
| Manufacturer | Columbus McKinnon Corporation |
| Opening Size | 3-1/4 in |
| Pin Diameter | 1 in |
| Shackle Size | 1 in |
| Design Factor | 5:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B30.26 |
| Eye Outer Size (in) | 2.38 |
| Working Load Limit (lb) | 19,000 |
| Manufacturer Part Number | M9154 |

## Description

As one of the only manufacturers of long-reach shackle, 19,000 ton WLL, we designed these shackle For use in construction applications where a longer reach is needed to attach to pick points.

Features

- Working load limit forged on body

- Offered in self-colored or durable orange powder coated finish

- Do not point load. The load should be evenly distributed over the entire pin to achieve full working load limit

- Do not side load long-reach shackle

- 80% of bolt/pin must be covered to obtainfull working load limit
