# CM® M9151P Long Reach Bolt Nut and Cotter Shackle, 7,000 lb WLL, 5/8 in Size dia, 0.75 Pin dia, Orange Powder Coated

**Brand:** [CM](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CM)
**SKU:** FIT30163
**MPN:** M9151P
**Price:** $85.09 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cm-m9151p

## Features

- Working load limit forged on body
- Do not point load, the load should be evenly distributed over
- The entire pin to achieve full working load limit
- For construction applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 081767468333 |
| Brands | CM |
| Inner Length | 4 in |
| Manufacturer | Columbus McKinnon Corporation |
| Opening Size | 2-1/4 in |
| Pin Diameter | 3/4 in |
| Shackle Size | 5/8 in |
| Design Factor | 5:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B30.26 |
| Eye Outer Size (in) | 1.57 |
| Working Load Limit (lb) | 7,000 |
| Manufacturer Part Number | M9151P |

## Description

As one of the only manufacturers of long-reach shackle, 7,000 ton WLL, we designed these shackle For use in construction applications where a longer reach is needed to attach to pick points.

Features

- Working load limit forged on body

- Do not point load, the load should be evenly distributed over

- The entire pin to achieve full working load limit

- For construction applications
