# CM® M9151 Long Reach Bolt Nut and Cotter Shackle, 7,000 lb WLL, 5/8 in Size dia, 0.75 Pin dia, Self-Colored

**Brand:** [CM](https://dev.maxsupplyco.com/brands/CM)
**SKU:** M9151-10449
**MPN:** M9151
**Price:** $134.18 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/cm-m9151-long-reach-chain-shackle

## Features

- Working load limit forged on body
- Offered in self-colored or durable orange powder coated finish
- Do not point load. The load should be evenly distributed over the entire pin to achieve full working load limit
- Do not side load long-reach shackle
- 80% of bolt/pin must be covered to obtainfull working load limit

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 043927468324 |
| Type | Long Reach |
| Brands | CM |
| Inner Width | 2-1/4 in |
| Inner Length | 4 in |
| Manufacturer | Columbus McKinnon Corporation |
| Opening Size | 2-1/4 in |
| Pin Diameter | 3/4 in |
| Shackle Size | 5/8 in |
| Design Factor | 5:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B30.26 |
| Eye Outer Size (in) | 1.57 |
| Working Load Limit (lb) | 7,000 |
| Manufacturer Part Number | M9151 |

## Description

As one of the only manufacturers of long-reach shackle, 7,000 ton WLL, we designed these shackle For use in construction applications where a longer reach is needed to attach to pick points.

Features

- Working load limit forged on body

- Offered in self-colored or durable orange powder coated finish

- Do not point load. The load should be evenly distributed over the entire pin to achieve full working load limit

- Do not side load long-reach shackle

- 80% of bolt/pin must be covered to obtainfull working load limit
